Klasik Pazarlama ile Online Pazarlamanın Farkları

Klasik Pazarlama ile Online Pazarlamanın Farkları

Online Pazarlama
Pazarlama kavramı bir markanın ve ürünlerinin değerini  ve satışlarını arttıran faaliyetlerin tümüdür. Peki klasik pazarlama yöntemleri ile online pazarlama yöntemleri arasındaki  farklar nelerdir?


Klasik Pazarlama ile Online Pazarlamanın Farkları

Online Pazarlama Ekonomiktir
Şüphesiz ki online pazarlama birçok yönü ile klasik pazarlamadan üstündür. Ülkemizde online pazarlama gerçeğinin farkedilmesi ise üzücüdür ki ekonomik kriz dönemine denk gelmektedir.  Çünkü Mass Media dediğimiz televizyon, gazete, radyo gibi büyük medya gruplarının elinde olan mecralar oldukça pahalıdır. Bu yüzden ekonomik kriz döneminde dijital pazarlamayla tanışan firmalar, online pazarlamanın avantajlarını yaşayıp, günümüzde bu alana daha büyük bütçeler ayırmaya başlamıştır.
Online Pazarlama sizin için 7/24 çalışır
Online olarak verdiğiniz reklamlar siz aksini istemedikçe 7 gün 24 saat boyunca sizin için çalışır. Ayrıca eğer reklamlarınızın hedef sayfası bir elektronik ticaret sistemi ise, sabah uyandığınızda uyurken de satış yaptığınızı ve para kazandığınızı görebilirsiniz. Eğer ki B2B (firmalar arası) bir iş yapıyor ve mesai saatleri dışında satış yapmak istemiyorsanız Google Adwords gibi gelişmiş sistemlerde hedef kitleyi seçebildiğiniz gibi reklamlarınızın yayın günlerini ve saatlerini de seçebilir, reklam maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Online Pazarlama Daha Etkin Bir Şekilde Ölçümlenebilir
Klasik pazarlamada alabildiğiniz ölçümlemeler; tirajlar, basım ve dağıtım adetleri ve reytinglerdir. Bu istatistiklerin ise hiçbiri size gerçek erişim bilgisini vermez. Bir dergiye reklam verseniz, derginin basım ve dağıtım adetlerini elde edebilirsiniz. 20000 basılan derginin kaç tanesi okundu, kaç tanesi ofiste aksesuar oldu, çöpe atıldı mı, veya derginin bir kopyasını kaç kişi okudu, bu okuyan kişi sizin reklamınızı okudu mu bilemezsiniz. Ancak online pazarlama ile bunu yapmak mümkün.  Özellikle Google Analytics ve ComScore gibi gelişmiş analytics (Analyzed Statistic – Analiz Edilmiş İstatistik) sistemleri sayesinde aklınıza bile gelmeyen bir çok veriyi görmeniz analiz etmeniz mümkündür. Bu verilerin size kazandırdığı en büyük avantaj ise,  hedef kitlenizi kesin bir şekilde belirleyebilmeniz ve nokta atışı reklam yapabilmenizdir. Google Adwords ücretlendirmesinde açık arttırma usulünü kullanıyor olmasına rağmen, bu veriler sayesinde internet reklamcılığını da daha adil ücretlendirilir ve ekonomik hale getirmiştir.

Online Pazarlama ile Maliyet/Dönüşüm Hesaplama
Online pazarlama teknolojilerinin ve dönüşüm (goal) mantığının bize kazandırdığı en büyük avantaj ise dönüşüm başı maliyet hesaplayabilmektir. Önce dönüşüm kavramını biraz açmamız gerekiyor.  Dönüşüm ile reklam hedefinizin gerçekleşip gerçekleşmediğini tespit etmeniz mümkündür. Hedefiniz bazen bir satış olabileceği gibi yazdığınız bir makalenin okunması da olabilir. Satış işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından indekslenmeye kapalı bir “teşekkürler” sayfasına ekleyeceğiniz kod ile satışın gerçekleşip gerçekleşmediğini tespit edebilmeniz mümkündür. İndekslenmeye kapatmanızın sebebi ise ziyaretçilerinizin arama motoru sonuçlarından bu sayfaya erişimini engellemeniz ve dönüşüm rakamlarının sapmamasını sağlamanızdır. Hatta bu koda satılan ürünün kodu, maliyeti ve satış ücretini de ekleyip, reklamlarınızın maliyetleri ve karlarınızı kıyaslamanız mümkün olabilir. Dönüşümünüz satış içermeyen bir hedef ise, örneğin yukarıda bahsettiğimiz bir makalenin okunması gibi bir hedef ise, makalenin ortalama okunma süresi ile ziyaretçinin o sayfada geçirdiği süreyi kıyaslayarak dönüşümünüzün gerçekleşip gerçekleşmediğini tespit edebilirsiniz. Reklama verdiğiniz toplam maliyeti, makalenin okunma sayısına böldüğünüzde, ki analitik sistemleri bunu sizin için de hesaplar, makale başı okunma maliyetini hesaplamanız mümkündür.

Bu bahsettiğimiz özellikleri ile internetin bir pazarlama aracı olarak kullanıldığında bize ne büyük faydalar sağlayacağı aşikardır. Ancak unutulmamalıdır ki pazarlama aktivitesinden sonra dönüşümü sağlayacak web sitemizin kalitesi burda hedefimize ulaşmak için en büyük silahtır. Siz bugüne kadar yapılmış en büyük ve kaliteli e-pazarlama kampanyasını yürütseniz de, hedefte kullanılacak web sitesi satış yapmıyorsa veya hedef faaliyetinizi gerçekleştirmekten aciz ise başarısızlığınız muhtemeldir. Bu yüzden online pazarlamanın ilk adımı ise reklamlara başlamadan önce size istediğiniz faydayı sağlayacak şekilde web sitenizi onarmanız veya yeniden şekillendirmeniz olacaktır.

Biz onlinetercumanlik.com olarak  sizlere online pazarlama için aşağıdaki hizmetleri sunuyoruz;

* Web sitesi çevirisi
* Sitenizin lokalizasyonu
* Adwords reklamlarınızın yabancı dillere çevirisi
* Hedef pazarınızda anahtar kelimesi araştırılması
*Çözüm ortaklarımızla  SEO danışmanlığı
*Her türlü reklam materyalinizin çevirisi (katalog, broşür, pdf tanıtımlarınız)
daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Lütfen yorumlarınızı bizimle paylaşın , veya blogumuza abone olmak ve makaleleri bir feed okuyucusu ile otomatik almak için tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Özür dileriz, yorum formu şimdilik kapalı.