İngilizcenin resmi dil olduğu ülkeler

İngilizcenin resmi dil olduğu ülkeler

    Dünyada anadil dışında en fazla konuşulan dil olan İngilizce sadece İngiltere ve Birleşik Devletler ’de resmi dil statüsünde olan bir dil değildir. Bu ülkelerin dışında resmi olarak veya fiili (de facto) olarak İngilizcenin kullanıldığı birçok ülke bulunmaktadır. Tarihte gerek göçler gerekse de savaşlar yoluyla İngilizce İngiltere’nin dışında birçok ülkeye yayılmıştır. Sonuç olarak İngilizcenin bu ülkelerin içinde yoğun bir şekilde kullanılması veya siyasi bağımlılık nedeniyle İngilizce günümüzde birçok ülkenin resmi dili olmuştur.  

 

Her ne kadar İngiliz dilinin beşiği olsalar da ne İngiltere’de ne Birleşik Devletlerde İngilizce resmi dil değildir. Yani anayasalarında dil unsuru belirtilmez; fakat İngilizce ülkenin neredeyse tamamı tarafından konuşulduğu için fiili olarak ülkenin resmi dilidir. Fiili olarak İngilizcenin anadil olduğu ülkeler içinde Yeni Zelanda ve Avustralya da bulunmaktadır. Kanada’yı da bu listeye eklersek bu ülkeler Anglo-saxon ırkındandırlar ve ya bugün ya geçmişte İngiltere’nin yönettiği İngiliz Milletler Topluluğunun üyesidirler.

 

İngilizcenin konuşulduğu ülkeler arasında Hindistan’ın özel bir yeri vardır. Çünkü Hindistan dünyada İngilizcenin en fazla konuşulduğu ikinci ülke konumundadır. Hindistan’da resmi dilin Hintçe olduğu Hindistan anayasasında yazmaktadır. Fakat İngilizce mahkemelerde, yüksek mahkemede, resmi kararlarda ve Hindistan Parlamentosunda kullanılmaktadır. Eğitimde, şirketler arasında ve bilim çevrelerinde ise özellikle iletişim dili olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla İngilizce halkın çoğunluğu tarafından konuşulmasa da Hindistan’ın fiili olarak resmi dili kabul edilmektedir.

 

Hindistan’ınkine benzer bir durum Pakistan için geçerlidir. Resmi dili Urduca olmasına rağmen İngilizce de resmi bir dildir. Fakat devlet işlerinde, hukuk ve iş dünyasında Urduca yerine İngilizce kullanılmaktadır. Okullarda dersler yine İngilizce olarak verilmektedir.

 

Bun ülkelerin dışında İngilizcenin resmi dil olarak kabul edildiği büyük nüfuslu ülkeler arasında Filipinler’i (97 milyon), Nijerya’yı(148 milyon), Güney Afrika’yı (48 milyon) ve Kamerun’u (18,5 milyon) sayabiliriz.

 

Sonuç olarak İngilizce sadece yerel dilin İngilizce olduğu ülkelerde değil, dünyanın daha birçok ülkesinde resmi dil olarak kabul edilmiştir. Bunun temel nedeninin ise siyasi hâkimiyet ve göçler olduğu görülmektedir.

İngilizce Türkçe Çeviri konusunda online ücretsiz çeviri ihtiyacınız varsa lütfen ilgili sitemiz http://www.ingilizceceviri.gen.tr ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıyı beğendiniz mi? Lütfen yorumlarınızı bizimle paylaşın , veya blogumuza abone olmak ve makaleleri bir feed okuyucusu ile otomatik almak için tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Özür dileriz, yorum formu şimdilik kapalı.