Çekce Çeviri

Çekce Çeviri hizmetlerimiz konusunda lütfen bizden fiyat alınız.

Çek dili, Hint-Avrupa dil ailesinin Batı Slav dilleri grubuna bağlı, 12 milyon kişi tarafından konuşulan bir dildir.

Eskiden aynı ülkeyi paylaşan Çekler ve Slovakların dilleri de karşılıklı anlaşılır niteliktedir.

“Çek” (Čeština) ismi, 14. yy’da Bohemya’da hüküm süren Premislid hanedanlığının atası olarak kabul edilen Čech’ten gelir.

Çek Cumhuriyeti’ni oluşturan iki bölgeden birinin ismi olan Bohemya ise, Çeklerden önce MÖ 4. yy’da o coğrafyada yaşayan bir Kelt kabilesi olan Boiilerden gelmektedir. Boii kabilesinin ardından dünya insanı, Çekleri Bohemyalı, dillerini ise Bohem dili olarak tanıyacaktır.
Çekce Çeviri

Çekçe iki ana lehçeye ayrılır: Bohemya lehçesi ve Moravia ve Silesia’da konuşulan lehçe. Bunun dışında Pilsen lehçesi ve Cieszyn Silesia’da konuşulan Çekçe ve Lehçe arasında bir geçiş niteliği taşıyan başka bir lehçeden de söz edilebilir.

Çekçe, yalnızca tek bir sesin değişmesiyle anlamın değiştiği pek çok sözcük barındırır. Örneğin, led: buz iken; let: uçmak; lez: tırmanmak; les: orman anlamlarına gelir.

Çekçe’deki koronal ve titrek “ř” (/r̝/) harfi, başka bir dilde olmaması sebebiyle dili yeni öğrenenler için bir zorluk sebebidir.

Çekçe, vurgulanışı açısından oldukça müzikal bir dildir. Her sözcükte illa ki bir tiz ses bulunur ki bu da Çeklerin şarkı söyler gibi konuştukları söylemini doğurmuştur.

 

Çeviri Hizmetlerimiz: Çeviri Dillerimiz:
Çekçe Akademik Çeviri İngilizce Çeviri
Çekçe Hukuki Çeviri Fransızca Çeviri
Çekçe Medikal Çeviri Rusça Çeviri
Çekçe Teknik Çeviri Arapça Çeviri
Çekçe Web Sitesi Çevirisi Almanca Çeviri