Farsça Çeviri

Farsça Çeviri hizmetlerimiz konusunda lütfen bizden fiyat alınız.

Farsça, Hint-Avrupa dil ailesinin Hint-İran koluna bağlıdır. Dünya genelinde 60-70 milyon kişi tarafından konuşulduğu tahmin edilen bir dildir. İran, Afganistan, Tacikistan ve Özbekistan’da yaygın olarak kullanılır. Bunların yanında Ermenistan, Türkmenistan, Azerbeycan ve Bahreyn’de de konuşulmaktadır.
Farsça Çeviri

Günümüz Farsçası, Sasanî Farsçası’nın (Pehlevice) bir devamı olarak kabul edilir. Sasanî Farsçası’nın ise kökenini M.Ö. 6.yy Pers İmparatorluğu döneminde kullanılan Farsça’dan aldığı düşünülmektedir. Zerdüştlük ile ilgili birçok yazılı belge bu dilde yazılmıştır.

Farsça, Orta Asya, Kafkas ve Anadolu’da konuşulan Türk dillerinin yanı sıra, Urdu, Hindustani, Kaşmiri, Punjabi, Bengali gibi diller üzerinde de oldukça etkili olmuştur.

Farsça, yaygın olarak kullanıldığı ülkelerde farklı isimlerle anılmaktadır. Afganistanda Dari (دربار‎), İran’da Farsi (فارسی / پارسی ), Tacikistan ve Orta Asya’da ise Taciki (тоҷикӣ) adı ile anılır. Bu ülkelerde konuşulan lehçelerin üçü de karşılıklı anlaşılabilir niteliktedir. Bu üç lehçenin yanında farklı yerel lehçeler de bulunmaktadır. Bu lehçelerin yanında, Farsça’ya benzeyen Luri, Tat, Lari gibi dillerden de bahsetmek mümkündür.

 

Çeviri Hizmetlerimiz: Çeviri Dillerimiz:
Farsça Akademik Çeviri İngilizce Çeviri
Farsça Hukuki Çeviri Fransızca Çeviri
Farsça Medikal Çeviri Rusça Çeviri
Farsça Teknik Çeviri Arapça Çeviri
Farsça Web Sitesi Çevirisi Almanca Çeviri