Lehçe Çeviri

Baskılara Rağmen Gelişen Edebiyat

Hint-Avrupa dil ailesinin Batı Slav Dilleri koluna bağlı olan Lehçe, Rusça’dan sonra en çok konuşulan Slav dilidir.

35 milyonu Polonya’da olmak üzere dünya genelinde toplam 50 milyon insan tarafından konuşulmaktadır.

Modern Lehçe, temellerini 16. yy’da Batı Polonya’da bulunan Poznań yöresi şivesinden alır.

Yazılı ilk Lehçe belge, 1136 yılında Papa Innocent II tarafından yazılan ve bir isim listesini içeren bir fetvadır. İlk yazılı tümce ise 1270 yılında kaydedilmiş bir alıntı çevirisidir.

Leh asıllı olmayan yönetimlerce yıllarca uygulanan baskılara rağmen Leh edebiyatı yüzyıllar içinde hatrı sayılır derecede gelişmiştir. Władysław Reymont’un Türkçe’ye “Polonya Çiftçileri” adıyla çevrilen eseri 1924 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür.

Lehçe Çeviri

Slav Dili, Latin Alfabesi

Lehçe, ülke içinde 4 yaygın ve 8 daha az yaygın olmak üzere 12 farklı lehçeye ayrılsa da özellikle Sovyet yönetiminin bir sonucu olarak bu lehçeler arasındaki farklar azalmıştır. Anadili Lehçe olmayan bir kişinin, dilin farklı lehçelerini ayırt edemeyeceği söylenir.

Diğer Slav dillerinden farklı olarak, Lehçe, Kiril değil, Latin alfabesi kullanılarak yazılır. Leh alfebesi, temelde, Latin alfabesinin harflerinden ve bunlara ek olarak dokuz adet aksanlı Latin harfinden oluşur. Ayrıca yazımda yedi tane de iki harften oluşan ses kullanılır.

Bireşimsel bir dil olan Lehçe (synthetic language), cümle yapısının bozulmasını ya da başke bir deyişle özne-yüklem-nesne (Lehçe’nin standart cümle ögesi sıralaması budur) sıralamasının bozulmasını hatalı bulmaz. Hatta Lehçe, anlamı anlaşılır olduğu sürece cümlelerde özne, nesne ve hatta yüklem düşmesini meşru görür.

Günümüz Lehçesi, Latince, Çekçe, Almanca, Belarus dili, Ukrayna dili ile İtalyanca, Fransızca ve İngilizce’den sözcükler içerir. Diğer taraftan Lehçe’nin etkileri de diğer Slav dilleri ile özellikle Almanca’da görülür.

Lehçe Çeviri Trafiği

17. yy’dan bu yana Türk-Polonya ilişkileri barışçıl diplomasi bazında ilerlemiştir. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne giren Polonya gerek Türkiye ile gerekse küresel aktörler ile daha yakın ilişkiler içine girmeye başlamıştır. İki ülke arasındaki artan diplomasi ve ekonomik ilişkiler, çeviri piyasasına da yansımaktadır. Çeviriye talebin artması ile yükselen rekabet ve düşen fiyatlar, maalesef ki çeviri kalitesinin de düşmesine sebep olmaktadır. Safiye Tıngır Tercümanlık, bu rekabetli ortam içinde dahi nitelikli Lehçe çeviriden ödün vermemeyi düstur edinmiştir.

Lehçe Çeviride Güven

Peki, arasında böylesi temel farklılıklar bulunan ve çeviri piyasasındaki rekabetin gittikçe büyüğü bu iki dil arasında yapılacak bir tercümenin kalitesine nasıl güveneceksiniz?

Ehil, Deneyimli, Uzman Kadro

Safiye Tıngır Tercümanlık, size en kaliteli Lehçe çeviri hizmetini vermek için çevirmen seçiminde büyük hassaslık göstermektedir:

Çevirmenlerimiz ya Polonya kökenlidir ya da uzun süre Polonya’da yaşamışlardır.

2003 yılından beri hizmet veren çekirdek kadromuzun yanında, çevirmen kadromuzun tamamı en az üç yıl çeviri alanında deneyimlidir.

Çevirmenlerimiz, hukuktan tıbba, güzel sanatlardan iktisata kadar pek çok farklı alanda uzmanlaşmışlardır. Bize ilettiğiniz metnin çevirisi, yalnızca o alanda uzman çevirmenlerimizce yapılır.

Çevirmenlerimiz, müşterilerimizden gelen yorumlar ışığında performans değerlendirmesine tâbi tutulurlar. Bu değerlendirmeye, yapılan çevirinin kalitesinin yanında, terminolojinin doğru kullanımı, istenilen formata uygun oluşu ve metnin zamanında teslimi de dahildir.

Nitelikli, İlkeli, Güvenilir Lehçe Çeviri

Safiye Tıngır Tercümanlık ve Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Şirketi,

Kaliteli çeviri ve zamanında iş teslimini kendisine ilke edinmiş,

Yerel ve küresel bakış açısına sahip,

Profesyonel disiplin ve amatör ruhla çalışan ekibiyle, size en güvenilir Lehçe çeviri hizmetini sunacağını garanti eder.

 

Çeviri Hizmetlerimiz: Çeviri Dillerimiz:
Lehçe Akademik Çeviri İngilizce Çeviri
Lehçe Hukuki Çeviri Fransızca Çeviri
Lehçe Medikal Çeviri Rusça Çeviri
Lehçe Teknik Çeviri Arapça Çeviri
Lehçe Web Sitesi Çevirisi Almanca Çeviri