Ukraynaca Çeviri

Rutence’den Ukrayna Dili’ne

Dünya çapında 42-47 milyon insanın Ukrayna dili konuştuğu tahmin edilmektedir.

Ukrayna dili, Ukrayna ve Transnistria’nın resmi dili, Hırvatistan, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan ve Slovakya’nın da azınlık dili olarak kabul edilmiştir. Rusya nüfusunun 1.8 milyonu Ukrayna dili konuşmaktadır.

Ukrayna dili konuşulan yerleri sadece Doğu Avrupa ile sınırlamamak gerekir. Brezilya’da 400,000 ve Kanada’da 200,000 kişilik büyük göçmen toplulukları bulunmaktadır.

Ukrayna dili, kökenini, en eski Rus devletlerinden olarak bilinen ve 10.-13. yy’larda hüküm sürmüş Kievan Rus’ adlı devletin kullandığı dilden alır. O dönemlerde Rutence olarak anılan Ukrayna dili, günümüzde Küçük Rusça olarak da anılmaktadır.

Modern Ukrayna dilinin ortaya çıkışına dair dilbilimcilerin anlaştıkları bir teori yoktur. Bu teorilerden birisi 18.yy’da Mikhail Lomonosov’un ortaya attığı dilin Lehçeye benzemesi teorisidir. Lomonosov, Ukrayna’da kullanılan dilin Lehçe ve Türkçe’nin etkisi ile ve Rusya’da kullanılan dilin de Fino-Ugrik dillerin etkisi ile farklılaştığını ve iki dilin ayrıştığını savunmuş, ve böylece o güne kadar farklı bir dil olarak görülmeyen Ukrayna dilini (Lomonosov, Küçük Rusça terimini kullanmıştı) temellendirmiştir.

Ukraynaca Çeviri

Ukrayna Dilinin Özellikleri

Ukraynaca (украї́нська мо́ва ukrayins’ka mova), Hint-Avrupa dil ailesinin Batı Slav Dilleri koluna bağlıdır.

Tıpkı Belarus dili gibi, Ukrayna dili de Lehçe’den pek çok sözcük vardır.

Ukrayna dili alfabesi, 33 harften oluşur ve Kiril alfabesi kullanılarak yazılır.

Cümle dizilimi özne-yüklem-nesne şeklindedir.

İsimler, dilbilgisel cinsiyet ve niceliğe göre değişirler. Ukrayna dilinde ismin 7 hali vardır. Sıfatlar ise isimler ile büyük/küçük harf, nicelik ve dilbilgisel cinsiyete göre uyumlu olmak zorundadır.

Ukrayna dili, 14 farklı lehçeye ayrılır.

Ehil, Deneyimli, Uzman Kadro

Safiye Tıngır Tercümanlık, size en kaliteli Ukrayna dili çeviri hizmetini vermek için çevirmen seçiminde büyük hassaslık göstermektedir:

Çevirmenlerimiz Ukrayna ya da Rusya kökenlidir veya uzun süre bu iki ülkede yaşamışlardır.

2003 yılından beri hizmet veren çekirdek kadromuzun yanında, çevirmen kadromuzun tamamı en az üç yıl çeviri alanında deneyimlidir.

Çevirmenlerimiz, hukuktan tıbba, güzel sanatlardan iktisata kadar pek çok farklı alanda uzmanlaşmışlardır. Bize ilettiğiniz metnin çevirisi, yalnızca o alanda uzman çevirmenlerimizce yapılır.

Çevirmenlerimiz, müşterilerimizden gelen yorumlar ışığında performans değerlendirmesine tâbi tutulurlar. Bu değerlendirmeye, yapılan çevirinin kalitesinin yanında, terminolojinin doğru kullanımı, istenilen formata uygun oluşu ve metnin zamanında teslimi de dahildir.

Nitelikli, İlkeli, Güvenilir Ukrayna Dili Çevirisi

Safiye Tıngır Tercümanlık ve Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Şirketi,

Kaliteli ve zamanında iş teslimini kendisine ilke edinmiş,

Yerel ve küresel bakış açısına sahip,

Profesyonel disiplin ve amatör ruhla çalışan ekibiyle, size en güvenilir Ukrayna dili çeviri hizmetini sunacağını garanti eder.

 

Çeviri Hizmetlerimiz: Çeviri Dillerimiz:
Ukraynaca Akademik Çeviri İngilizce Çeviri
Ukraynaca Hukuki Çeviri Fransızca Çeviri
Ukraynaca Medikal Çeviri Rusça Çeviri
Ukraynaca Teknik Çeviri Arapça Çeviri
Ukraynaca Web Sitesi Çevirisi Almanca Çeviri