Urduca Çeviri

Urdu Dili Çeviri Hizmetlerimiz

urduca Çeviri konusunda alanında uzman tercümanlarla çalışıyoruz. Sizde urduca profesyonel çeviri hizmeti arıyorsanız lütfen bizi arayınız.

Urduca Alanında Çeviri Hizmetlerimiz

  • urduca Tıbbi Çeviri
  • urduca Teknik Çeviri
  • urduca Hukuki Çeviri
  • urduca Web Sitesi Çevirisi
  • urduca Akademik Çeviri

Urduca Yeminli Tercüman

Alanında uzman urduca Yeminli Tercüman ihtiyaçlarınız için lütfen bizi aramaktan çekinmeyiniz.

Urduca Sözlü Çeviri

Lütfen bu konuda bizi arayınız ve urduca Sözlü çeviri konusunda bizden fiyat alınız.

Urdu Dili çeviri ve Urdu Dili Hakkında

Urdu dili, Hint-Aryan dil ailesine tâbi bir dildir ve Hindu dilinden türediği bilinmektedir. 13.-15. yy.larda günümüz Hindistan’ının kuzey doğusunda hüküm süren Delhi Sultanlığı zamanında şekillenmeye başlayan dil, 16.-19. yy.larda Moğol İmparatorluğu’nun etkisinde kalmış, Farsça, Arapça ve Türkçe’den etkilenmişir. Dil, 900 yıllık uzun bir geçmişe ve zenginliğe sahiptir.

Urdu dili, Hindu kökenine rağmen genellikle Müslümanlar arasında yaygındır. Pakistan’ın İngilizce ile beraber iki resmi dilinden ve Pakistan’daki yerel dil sayısının çokluğundan ötürü lingua-francasından birisidir. Günümüzde dünya üzerinde 60-70 milyon insanın Urdu dilini kullandığı tahmin edilmektedir. Hindistan’da 52 milyon, Pakistan’da 12milyon, ve Birleşik Krallık, Suudî Arabistan, Bangladeş gibi ülkelerde de yüzbinlerce insan Urdu dili ile iletişim kurmaktadır. Bu rakamlar ilk bakışta küçük gibi görülse de akılda bulundurulması gereken bir nokta da şudur ki Urdu dilini bilmek, bu dile yakın pek çok başka dili konuşan insanla da iletişim kurabilmek demektir. Hindu-Urdu, Mandarin, İngilizce ve İspanyolca’dan sonra dünyada en çok konuşulan 4. dildir.

Urdu diline ait yaygın dört lehçeden söz edebiliriz: Güney Hindistan’ın Deccan adı ile bilinen ve Hiderabad ve Bangolore gibi şehirlerini kapsayan bölgesinde konuşulan Dakhni lehçesi; Mesnevî’de de kullanılan Rekhta lehçesi, özellikle Delhi ve çevresinde konuşulan Modern Urdu; Pakistan’da konuşulan ve Paşta, Pancabi gibi yerel dillerin oldukça etkisinde kalmış olan Pakistan lehçesi.

Urdu dilinde Arap alfabesinin bir türevi olan Fars alfabesini kullanılır. Bunun yanında 19. yy.’da İngiliz generallerce yasaklanana kadar Bengal ve Bihar gibi bölgelerin hukuk dilinin yazımında, yine bu bölgelerin yerel halkı Kayaştalara ait olan Kaithi alfabesi kullanılmaktaydı. Bunların yanında, günümüzde, özellikle Nepal dilinin yazılmasında kullanılan Nagari (ya da Devanagari) alfabesi ile küreselleşmenin kaçınılmaz etkisiyle Latin harfleri de Urdu dilinin yazımında kullanılmaktadır.

 

Çeviri Hizmetlerimiz: Çeviri Dillerimiz:
Urduca Akademik Çeviri İngilizce Çeviri
UrducaHukuki Çeviri Fransızca Çeviri
Urduca Medikal Çeviri Rusça Çeviri
Urduca Teknik Çeviri Arapça Çeviri
Urduca Web Sitesi Çevirisi Almanca Çeviri