Çevirmenler size nasıl yardımcı olabilirler

Çevirmenler size satış ve müşteri arttırma konusunda nasıl yardımcı olabilirler?

Eğer ürün satan ya da müşterilere hizmet sağlayan bir işiniz varsa, ve ihracat yapmayı ya da global marketlere ürün satmayı düşünüyorsanız, profesyonel çevirinin ne kadar önemli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Web sitemi, broşürlerimi, pazarlama materyallerimi başka dillere çevirmesi için profesyonel bir çevirmenle çalışmak, gerçekten ürünlerimin ve servislerimin satışlarını arttırır mı?

Şimdi kendimizi müşterinizin yerine koyalım.

Farz edin ki dalmaya çok düşkünsünüz ve bir çift dalış ayakkabısı almak için bir web sitesinde geziniyorsunuz. Hızlı yüklenen, zengin içerikli, İsveçce, Almanca, Rusça ve hiç karşılaşmadığınız daha pek çok dil seçeneği olan bir siteyle karşılaştınız. Nasıl tepki verirsiniz?

Web sitesinin İngilizce versiyonunu mu araştırırsınız?

Google’da şirketle ya da ürünleriyle ilgili İngilizce makaleleri mi aratırsınız?

İçerik hakkında bilgi sağlamak için Google Translate’e güvenir misiniz?

Bunlar aklınızın bir köşesinde bulundurmanız gereken bilgilerdir, çünkü potansiyel müşteriniz, sizin yalnızca Türkçe kaynaklı sitenize girdiği zaman bunları düşünebilir.

Bazen kendi kendinize oradan buradan birkaç kelime anlamaya çalışırsanız, biraz daha uzun takılma konusunda istekli olabilirsiniz. Özellikle bu sitenin içeriği özel ve dar bir konuya yoğunlaşmışsa. Bu durumda, belki biraz daha vakit geçirecek ya da metni çevirmeye çalışacak ve aradığınızı bulacaksınız.

Eğer bazı kelimeleri çevirebiliyorsanız, genelde sitenin ne söylemeye çalıştığını anlamak için ne kadar vakit harcıyorsunuz? Arama sayfanızdan geri dönmeden ya da kapatmadan, ne kadar süre takılıyorsunuz?

Ama en önemlisi, ne aldığınızı bilmediğiniz, ne kadar ödemeniz gerektiğini bilmediğiniz ve ürünün ya da servisin beklentilerinizi karşılamadığı durumda hangi yardımı alacağınızı bilmediğiniz bir şirketle satış işine girmeniz ne kadar mümkündür?

Örneğin, sigorta satın alıyorsunuz, yatırım fonları ya da insülin tester, Türkçe ürün bilgisi mevcut olmayan bir şirketten satın almayı göze alabiliyor musunuz?

Belki müşteriniz de sizinle ilgili aynı fikirlere sahiptir. Müşterilerin bilmedikleri ya da çok iyi anlamadıkları bir dil üzerine kumar oynamaları pek muhtemel değildir. Özellikle finans, sigorta, ilaç sektörlerinde, müşterinizin dilinde bir içerik sağlamak önemlidir. Aynı zamanda sizi rakibiniz olan şirketler arasında yükseltir, çünkü bu diğer kültürlere, dil yeterliliklerine ve ihtiyaçlarına karşı farkındalık ve saygının göstergesidir.

Bir dakikalığına pazarlama malzemelerine yoğunlaşalım. Son olarak, pazarlama malzemelerinizin amacı nedir?

Belki şirketimi ve ürünlerimi yeni müşterilere takdim edeceğinizi söylediniz. Ya da belki de pazarlama malzemelerini şimdiki müşterilerinizi tekrar sizden alması için ikna etme amaçlı kullandığınızı söylediniz. Tabi ki, bunların hepsi doğru. Pazarlama malzemeleri müşterilerinize şirketiniz, şimdiki ürünleriniz, servisleriniz, kendinize kazandırdığınız yeni ürünler ve serviler, hatta şirketinizin misyonu, değerleri, marka ve değer oranları konusunda bilgi sağlama amaçlı faydalı olabilir. Müşterilerinizin sizi anlamasını sağlayarak, onların ürünleri sizden almasını kolaylaştırırsınız.

Bugünün küreselleşmiş karmaşık ekonomisinde ve dünyasında, Türkçe küresel müşterileriniz için yeterli değildir. Bu yüzden, evet, broşürleri ve pazarlama malzemelerini diğer dillere çevirmek, şirketinizin ürün ve servis satışlarını arttırabilir.

Her türlü çeviri ihtiyaçlarınız için lütfen bizden fiyat alınız