Google Çeviri hizmeti gerçekten bedava mı?

Bugünlerde birçok işletme yöneticisinin, pazarlamacının ve web sitesi yöneticisinin yabancı piyasalara ulaşmak için Google çeviri hizmetlerini sihirli değnek gibi kullanmaya başladığı görülüyor. Formül çok basit: Küçük bir parça kodu kopyala ve web sitene yapıştır. Artık web siten İngilizce olarak da var(veya başka herhangi bir dilde olabilir). Sonuç olarak Google Çeviri hizmetinin belediyelerinki dâhil birçok web sitesinde karşımıza sıklıkla çıktığına şahit oluyoruz.

Bu web sitelerinde karşımıza çıkan bir diğer şeyse uzun uzadıya yazılan Google ile çevirili metinlerin doğru, güvenilir ve uygun olmayabileceğine dair tekzipler. Bu tekzipler web sitesi sahibini yanlış makine çevirisinden kaynaklanabilecek bütün sorumluluklardan kurtarıyor.

Ben bu tür yanlış olabilecek çevirilerinin maliyetinin çok yüksek olduğuna inanıyorum. En küçük hata bile web sitenin kredibilitesini ve arkasında olan organizasyonun marka değerini mahvedebilir.

Bu açıdan Google çeviri hizmeti ücretsiz değildir. Aksine, gerçekte çok da pahalı olabilir.

Etkin iletişim insanı gerektirir

Nihai olarak teknoloji mükemmele yakın çevirileri üretebilir. Fakat günümüzde profesyonel iletişim uzmanlarına hatasız, güvenilir ve zamanında olan çevirileri temin etmeleri için ihtiyaç duyuluyor. Birçok profesyonelin işlerinin bir parçası olarak makine çevirilerini bir kaldıraç olarak kullandıkları da bir gerçektir. Yalnız sistem diğer tarafta çokta iyi işlememektedir. Makine bir dilden diğer bir dile metni sistematik olarak çevirdikten sonra bu sefer orijinal mesajın anlamını tekrardan ortaya çıkaracak doğru ve anlamlı iletişimi sağlayacak birine ihtiyaç duyulur. Yetenekli yazarlar işe karışmadan müşterilerinizle değerli ilişkiler kurmanız imkânsızdır.

Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz: Google’ın güçlü markası, yüksek kredibilitesi ve ücretsiz hizmeti birçok pazarlamacıyı Google çeviri hizmetlerini kullanmaya çekmektedir. Ama şunu da merak ediyorum, eğer Google kendi sitesinin çevirilerini sadece makine çevirmenleri ile yapsaydı şu andaki kadar güçlü bir marka olur muydu?