İşletme Başarısı ve Çeviri

İşletmenizin gelecekteki başarısını kaliteli çeviriler belirleyebilir…

Genel olarak teknoloji özel olarak internet işletme alanında bir çok harikulade imkanı profesyonellere sunmuştur. Örneğin şirketler ürün ve hizmetlerini bütün dünyadaki alıcılara satabilme imkanına kavuşmuştur. Böylece en küçük niş piyasalar dahi işletmelerin kar edebilmeleri için kullanılabilmektedir. Açık avantajlarına rağmen teknoloji bazı yanlış algılamaları özellikle dil çevirisi alanında yaratmıştır.

Çoğu insan için çeviri Babelfish veya Google çeviri aleti gibi otomatik çeviri sistemlerden ibarettir. Bu çeviri türlerinin en görünür problemi hiçbir makinenin bugüne kadar insan aklı gibi çalışamaması ve insanın sunduğu uzmanlığın benzerini sağlayamamasıdır.

Bu tür çevirilerde en büyük yanlışlıklar bağlamsal konularda ortaya çıkmaktadır. Bir belgeyi tercüme etmek orijinal metinde bulunan kelimelerin hedef dildeki karşılıklarını yazmaktan ibaret değildir. Bir işletme belgesinin içinde bulunan belirli bir kelime bağlamına göre ilk anlamından çok daha değişik bir kavram karşılığında kullanılabilmektedir. Bilgisayarın algılayamayacağı spesifik nüanslar bu değişikliklerin sebebi olabilir. Örneğin bir çok kelime sadece kendi anlamı çerçevesinde kullanılabilir, fakat iletişim içinde seçilen bazı kelimeler verilmek istenen mesaja göre ilk anlamlarından radikal bir şekilde ayrılabilir.

Bu sadece insanın yapabileceği ve anlayabileceği bir iletişim durumudur. Bu açıdan iyi çeviri talebinde bulunanlar profesyonel çevirmenleri tercih ederler. Zira bu çevirmenler sadece hedef ve kaynak dili bilmekle kalmaz aynı zamanda her iki kültürü de bilirler. Bu türden bir çeviri sadece kaynak dilde söylenenleri kelime kelime diğer dile aktarmayacaktır. Aynı zamanda metin içinde ne söylenmek isteniyorsa o mesajı hedef dile taşıyacaktır.

Başarıya Kaliteli Çeviriler ile Ulaşın

Örneğin hem sizin hem de iletişim içinde olduğunuz yabancı şirket için iyi bir iş anlaşması olacağına inandığınız bir iş teklifini hazırlamış olabilirsiniz. Düşük standartlı çeviriler mesajınızın içeriğinde bulunan ifade biçimini çeviriye yansıtamayabilir ve nihayetinde kibar olmayan ve kibirli bir tavrı karşı tarafa aksettirebilir. Sonuç olarak bu potansiyel yeni müşterinizi kaybetmeniz anlamına gelebilir.

Uzman bir çevirmen iletişim niyetinizi belirleme kabiliyetine sahip olacaktır ve çeviriyi bu maksada göre biçimlendirecektir. Bu istediğiniz anlamın iletişim kurmakta olduğunuz kişi veya kişilere ulaşmasını sağlayacaktır. Net bir şekilde ifade edilirse bu başarı ve başarısızlık arasındaki farkı oluşturacaktır. Çok sayıda firma, ne yazık ki, doğru çeviri hizmetlerini almadıkları için yeni iş fırsatlarını kaybetmektedir.