İyi bir çeviri bürosu

“Dünya Küçülüyor”. Bu deyiş hiç şüphesiz her yönüyle doğrudur. Günümüzde çok daha fazla sayıda insan dünyanın her yanını artan sıklıkla gezmeye başlamışlardır. Bunların içinde en ön sırayı iş seyahatleri almaktadır. Dolayısıyla her gün daha fazla işletme işlerini uluslar arası seviyeye taşımaktadır. Bu süreçte çeviri hizmetleri önemli bir rol üstlenmekte, çeviri hizmetlerine talep arttıkça daha fazla sayıdaki çeviri firmaları ve büroları ortaya çıkmaktadır. Çeviri hizmetleri için nereye bakmanız ve hangi soruları sormanız gerektiği ile ilgili bilmeniz gerekenler vardır. Size iyi bir çeviri bürosu nasıl bulabileceğinizi kısaca anlatmak istiyorum.

İyi bir çeviri bürosu için araştırma yapmanın 3 önemli metodu olduğunu söyleyebiliriz:
İlk yöntem gazete yada sarı sayfalar gibi yerel kaynaklara göz atmaktır. Eğer belirli bir iş kolunda faaliyetleriniz varsa çeviri hizmetleri ilanlarını o iş koluna ait sınıflandırma içinde kolayla bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Çeviri firmaları çeviri, tercümanlık ve çevirmenlik başlıkları altında yer alacaklardır. İkinci ve en kolay yöntem online olarak araştırma yapmaktır. En iyi araştırma motorları olan Google, Bing ve Yahoo gibi sitelerden yararlanabilirsiniz. Arama motorlarını kullanmanın bir faydası arama alanınızı maksimize edebilmenizdir. Örneğin İstanbul’daki çeviri hizmetlerini aramanızda durumunda arama motoruna “İstanbul’daki çeviri hizmetleri” yazarsanız yüzlerce ilanın ekrana geldiğini görürsünüz. Ayrıca forumlar içinde soru sorabilirsiniz. İyi bir firma bulmada insanların size yardımcı olacağını, sorularınızı cevapladıklarını göreceksiniz.

Üçüncü yol ise aile üyelerinize, arkadaşlarınıza ve iş arkadaşlarınıza duydukları bildikleri çeviri firmaları hakkında soru sormaktır. İşinize çok yarayacak kişisel tavsiyeleri size anlatacaklardır. Bu tavsiyeler ya kişisel deneyimlerinden ya da çevreden duydukları haberlere dayalıdır ve size hem yol gösterecek hem de kalite hakkında ipucu verecektir.

Bunlardan başka çeviri yazılımları da çeviri işinizde size yardımcı olabilir. Piyasada sizin işinize yarayabilecek yüzlerce çeviri yazılımını kolayca bulabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza göre olanları birkaç yüz dolar gibi ücretlere elde edebilirsiniz. Eğer bütçeniz azsa en iyi yol internette online olmaktır. Orada birçok çeviri yazılımını ücretsiz elde edebilirsiniz. Verdiğimiz önerileri ve interneti kullanarak çeviri işinizi halledebileceğinizden emin olabilirsiniz.