Yasaların ve hakların anlaşılması ve hukuki çeviri

Kişisel çeviriler veya ticari çeviriler gibi diğer çeviri türleri ile karşılaştırıldığında hukuki çeviri en zorlu çeviri alanlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hukuki çevirilerde kullanılan terminoloji karmaşık olmakta ve zorluğu artıran bir şekilde bir ülkeden diğerine olağanüstü değişmektedir. Yasal metinler anlaşılması kolay olmayan ve hukuk okumayan ortalama insanlar için ulaşılması zor olan metinlerdir. Dahası her ülke kendine özgü olan yasal prosedürleri takip etmektedir. Bu yüzden hukuki çevirilerde uzmanlaşmış olan çeviri firmalarından çeviri hizmetlerini talep etmeniz son derece önemlidir.

Çeviri hizmeti talep ederken ilgili çevirmenin belgenizi yollayacağınız ülkedeki hukuki sistem hakkında derin bir bilgisinin olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Kalifikasyonları, tecrübeleri ve önceden yaptıkları işler size seçiminizde yardımcı olacaktır. Bir yasal çevirmene belgenizi teslim ettiğinizi varsayalım. O anda çeviri süreci başlayacaktır. Güncel hukuki sözlüklerin ve veritabanlarının kullanımı kapsamlı ve güvenilir hukuki çevirilerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Atlamamanız gereken diğer bir nokta belgenin içinde bulunan bilgilerin gizliliğidir. Bu yüzden bütün proje kesin gizlilik yönergelerine göre yapılmak zorundadır.

Belgelerin çevirisi yapıldığında ise sıra sertifikasyona ve noter onayına gelmektedir. Yasal nedenlerden dolayı bu süreç önemlidir. Belgelerinizin sertifikasyonunda dikkatli olmalısınız çünkü söz konusu sertifikasyon bir çok ülkede özellikle de belgenizi kullanacağız ülkede geçerli olmayabilir. Bununla birlikte asıl önem verdiğiniz konu doğruluk ise yasaların ve diğer özel yönetmeliklere göre doğruluğunu ve güvenirliliğini onaylayan notarizasyon işlemini kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Notarizasyon sertifika verenin onayını teyit eden noter mührünü gerektirmektedir. Son olarak yapılan çeviri işinizi kabul etmeden önce çevirinin kalitesini ve doğru olduğuna dair noter onayının olup olmadığını kontrol etmeyi asla unutmayın diyoruz.