Türkçe Rusca Hukuki Çeviri

Hukuki çeviri hukuk bilimi içindeki metinlerin çevirileridir. Hukuk kültür temelli bir bilim olduğu için Rusca hukuk çevirilerinin basit bir süreç olmadığı söylenebilir.

Sadece Rusca hukuki çeviride uzmanlaşmış çevirmenler hukuki belgeleri ve bilimsel yazıları tercüme etmelidirler. Bir sözleşmedeki bir pasajın yanlış çevirisi, örnek vermek gerekirse, davaların açılmasına ve para kayıplarına yol açabilir.

Hukuk alanı içindeki bir metni çevirirken aşağıdaki tavsiyeleri çevirmen aklının bir köşesinde tutmalıdır. Öncelikle şunu söyleyebiliriz; yasal sistemler kültüre uyacak bir şekilde yapılandırılır ve bunun yansıması hukuk dilinde görülür; aynen hedef metin de bir başka yasal sistem içinde var olur ve o dilin kullanıcıları bu metni kültür temelli olarak anlayacaktır. Hukuki yazı şekillerinin çoğu, özellikle sözleşmeler, belirli kişiler için açık bir şekilde tanımlanmış hakları ve görevleri saptama çabasını gösterirler. Çeviri yaparken kaynak metinde bulunan hakların ve görevlerin tam karşılıklarını bulmak olmazsa olmaz bir zorunluluktur. Yasal tercüme Doğruluk Belgelerini, Tanık İfadelerini, Yazılı İfadeleri, Vekaletnameleri, Vasiyetleri, Şirket Sözleşmelerini, Dava Dosyalarını, Göçmenlik Belgelerini, Mülk/İbraz Yazılarını ayrıca bazı durumlarda çevirmenin mahkemede bulunmasını gerektirebilir.

Terminolojik eksiklik veya sözlüksel boşlukların varlığında çevirmen belirli bir yaklaşıma sahip olmalıdır. Kaynak metindeki yazıma dair gelenekler sıklıkla kültür temellidir ve hedef kültürde bir karşılığı bulunmayabilir. Ayrıca kaynak dildeki dile dair yapılar çoğunlukla hedef dilde direk karşılıklara sahip değildirler. Bu yüzden çevirmen hedef dildekiler gibi fonksiyonu aynı olan hedef dil yapılarını bulmak zorundadır.

Hukuki metin çevirmenleri sıklıkla hukuk sözlüklerine özellikle de iki dilli olan hukuki sözlüklere başvuruda bulunurlar. Ama bu noktada çok dikkat edilmelidir. Çünkü bir çok iki dilli hukuk sözlüğü düşük kalitededir ve kullanımları yanlış çevirilere yol açabilir.

Etiketler : Hukuki çeviri, Rusca Hukuki Çeviri, Rusca Türkçe Hukuki çeviri, Rusca Çeviri,