Staj

Staj programları son yıllarda en çok tercih edilen programların başında gelmektedir. Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkelerde sunulan programlar ise birbirlerinden farklılık göstermektedir.

Staj Programları farklı şekillerde gerçekleşmektedir.

1- İngilizce + Staj (English with work experience)

Genellikle ilk tercih edilen staj programlarından birtanesi budur. Bu programa her öğrenci veya mezun katılabilmektedir. Staj programları en az 4 hafta dil eğitimi ve ardından 4-12 hafta arası staj ile devam etmektedir.Bu tür birleşik programlarda ilk 4 haftalık dil bölümünü Genel İngilizce yanında İş İngilizcesi olarak da seçebilmektesinizBu programa katılmak için en az orta üst (upper-intermediate) ingilizce seviyesi gerekmektedir.Bu staj programına İngiltere, ABD, Kanada ve Avustralya’da katılabilirsiniz.Kanada’da staj programları eğitim süresi ile eşit uzunlukta olacak şekilde yapılmaktadır.

2- Sertifika Programı + Staj

Mesleki eğitim almak ve arkasından eğitimini iş ortamında değerlendirmek isteyen kişiler için ideal bir staj programıdır. Özellikle Amerika ve Kanada’da hemen her okul sertifika ya da diploma programı sonrasında staj imkânı sunmaktadır. Hatta ABD ve Kanada’ da en az 1 akademik yıl eğitim aldıktan sonra çalışma iznine de sahip olabilmektesiniz. Sertifika programlarının başvuru koşullarını bizden öğrenerek başvuru koşullarını karşılayıp karşılamadığınızı değerlendirebilir siniz.Bu program ile hem iyi bir okuldan bir diploma sahibi olacaksınız hem de iş tecrübesi kazanacaksınız. İleri düzeyde İngilizce bilmek bu programa için gereklidir.

3- Amerika’da Maaşlı Staj

Çoğunlukla İşletme ve yan dalları alanında sunulan staj programları ağırlıklı olarak İşletme, Finans, Pazarlama/Satış, Muhasebe gibi alanlarda staj imkanı sunmaktadır. İktisadi idari bilimlere bağlı bölümler ve Turizm Otelcilik, Turizm İşletme, Yiyecek İçecek gibi alanlardan mezun olan öğrencilerin katılabildiği bu staj programında diğer bütün imkanları ile beraber staj yapan öğrenci aylık en az 1000$’ da maaş almaktadır.Diğer staj alanları olarak Mühendislik, Medya ve İletişim ile Bilgisayar Bilimlerinden mezun olan öğrenciler için daha az olsa da staj ayarlama imkanı vardır.Programa katılım için üniversite öğrencisi olmak veya mezunu olmak, ve iyi derecede İngilizce bilmek (upper-intermediate ve üstü) yeterlidir.Staj için iş ayarlamaktaki zorluklarıda düşünerek, maaşlı staj programında işe yerleştirmenin ortalama 2-2.5 ayda, en fazla ise 4-6 ay sürebileceğini söyleyebiliriz.

Staj başvuruları sonrasında öğrenciler çalışacakları alanı, iş yerini ve alacakları maaşı, hemen hemen bütün bilgileri görmektedirler.