Green Card kazananlar için

 

 

GREEN CARD (GREEN KART)TALİHLİLERİ İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER

 

*ELCILIK ADRESI:AMERIKAN ELCILIGI,110 ATATURK BLVD.KAVAKLIDERE,ANKARA 06100 TURKEY

 

UPS POSTA SERVISI TEL:(312) 444 0033

 

*Amerikan Elçiliği hiçbir şekilde Amerikan vizesi vereceğini görüşmeler öncesinde garanti etmemektedir.

 

*Ödenmesi gereken miktarlar görüşme öncesi Elcilikte nakit yada Kredi kartı ile yapılır ve görüşmenin olumsuz geçmesi halinde bu ücretler geri ödenmez.

 

*Mülakat görüşmesine kadar başka bir ülkeye gitmeniz , belirtmiş olduğunuz isinizden ayrılmanız ve sahip olduğunuz mal varlığınızı elinizden çıkarmanız tavsiye edilmez.

 

*Mülakatın olumlu geçmesi halinde en fazla 6 aylık vize verilecektir.Bu sure zarfında kesinlikle ABD’ye gitmeli ve resmi başvurularınız gerçekleştirmelisiniz.

 

*Mülakat gününde bütün bir sabahı veya bütün bir öğleden sonrayı Elcilikte geçirebilirsiniz.Elcilik görevlisinin yapacağı evrak kontrollerinden sonra gerekli görmesi halinde eksikliği gidermeniz için size izin verebilir.

 

*Genelde Vizeler ayni gün içerisinde verilmektedir.

 

*Görüşme gününde ilk olarak randevu kağıdınızı (mektup)resepsiyondaki görevli sahsa gösteriniz.

 

*Mülakat tarihinden önce evlenme,boşanma yada çocuk sahibi olma gibi durumları elciliğe acil bildirmeniz gereklidir.

 

*Hastaneye ilgili doktorlara gitmeden evvel belirtilen numaralardan randevu almanız gerekmektedir.Görevli sizi gerekli şekilde yönlendirecek ve ihtiyacınız olan bilgileri verecektir.

 

*Sağlık taraması belirtilen yerlerde aile bireylerinin her birisi için yapılması gerekmektedir.

 

*Sağlık taramasının sonuçlarını mülakat tarihinde getiriniz bu tarihten önce postalamayınız.Röntgenleri elciliğe getirmeyiniz.

 

*Sağlamanız istenen bütün belgeleri yeminli tercümanlar tarafından Türkçe’den İngilizce’ye çevirttirmeniz gerekmektedir.

 

*Hastanede sağlık kontrollerinizin yapılabilmesi için Randevu kağıdınız, (her şahıs için) 1 fotoğraf,pasaportlar, eğer varsa çocukların asi kartı gerekmektedir.

 

*Yeminli tercümandan yeminli tercüman olduğuna dair resmi evrak fotokopisi almayı unutmayınız (ruhsat).Bu belgeyi de önceden diğer belgelerle birlikte gönderiniz ve görüşme gününde de yanınızda fazladan bir adet bulundurunuz.

 

*Belirtilen mülakat tarihinden önce aşağıda istenen belgelerin fotokopilerini ve çevirilerini UPS posta servisiyle belirtilen adrese göndermelisiniz.

 

*Size bildirilen mülakat tarihinde aşağıda istenen belgelerin orijinalleri ile,1’er fotokopileri ve çevirilerini ;Ayrıca size gönderilen dokumanlar ile Randevu kağıdınızı kesinlikle yanınızda bulundurmalısınız.Aksi takdirde VISA verilmeyecektir.

 

*Sizden istenen belgeleri belirtilen adrese UPS posta servisi ile göndermelisiniz.

 

Safiye TINGIR Çeviri Hizmetleri ve Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

 

www.onlinetercumanlik.com  

 

 

 

 

 

 

 

TALEP EDİLEN BELGELER

 

 

 

1-PASAPORTUNUZUN BÜTÜN SAYFALARININ FOTOKOPİSİ:Pasaportların en az 8 ay geçerliliği olmalıdır.Pasaportun aslini görüşme esnasında yanınızda bulundurunuz.Pasaportun İngilizce çevirisine gerek yoktur.

 

Eğer evli iseniz eşinizin pasaportunun da ayni şekilde tüm sayfalarının fotokopisini gönderiniz.

 

2-DİPLOMA :En son mezun olduğunuz eğitim kurumundan almış olduğunuz diploma fotokopisi ve çevirisi.En az Lise mezunu olmanız gerekmektedir.Eğer Lise mezunu değilseniz bir işyerinde en az 5 yıl çalışmış olduğunuzu belirten resmi evrak sağlamalısınız.

 

3-VUKUATLI NUFUS KAYIT ORNEGI:Green Card almaya hak kazanan Ailedeki Her şahıs için sağlanmalıdır.1 orijinal 1 adet de çevirisi her şahıs için sağlanmalı ve görüşme öncesi postayla gönderilecek evraklar arasında bulunmalıdır.Mülakat tarihinde de ayni şekilde sağlanmalıdır ,Dolayısıyla 2 adet fazla yaptırılmalıdır. Nüfus Kayıt Örneği orijinal imzalı ve damgalı olmalıdır.Nüfus Kayıt Örneğinde Anne ve Babanın isimleri,doğum yerleri ve tarihleri mutlaka olmalıdır.

 

 

 

4-EVLİLİK CUZDANI:Eğer evliyseniz eşiniz de aynı şekilde yapmak suretiyle evlilik cüzdanınızın tüm sayfalarının fotokopisi ve çevirisi.Eğer evlilik cüzdanınız uluslararası ise çevirisine gerek görülmemektedir.

 

 

 

5-BOSANMA VEYA OLUM ILE ILGILI RESMI EVRAKLAR:——

 

 

 

6-FINANSAL DOKUMANLAR:

 

*Banka mektubu ,hesap cüzdanları

 

*Tapu

 

*Araç ruhsatı

 

*Hisse senedi

 

VEYA

 

Amerika’da bir şirketin sizi ise Kabul ettiğini gösterir İşe Kabul Mektubu;

 

Bu mektupta:

 

-İşin tanımı

 

-pozisyon

 

-ücret

 

-çalışma sureleri ve vakitleri

 

-is yeri adresi

 

-şirketin belirtilen isi siz ABD’ye ulaşır ulaşmaz sağlayıp sağlamayacağı

 

bilgileri bulunmalıdır.

 

 

 

7-ADLI SİCİL KAYDI:Savcılıktan alacağınız sabıka kaydıdır.

 

 

 

8-ASKERLIK DURUM BELGESI:Askerlik durumunuzu gösteren belge ve çevirisi.Askerlik görevinizi yerine getirdiyseniz Terhis Belgenizin fotokopisi ve çevirisi.Değilse askerlik şubesinden alacağınız resmi belgenin çevirisi ve fotokopisi.

 

 

 

9-TEMAS BILGILERI: Green Card talihlisine gönderilen belgeler arasında Temas Bilgilerinin yazılması gerektiği bir sayfadır.Bu belge de doldurulup gönderilmelidir.

 

 

 

10-FOTOGRAF:İstenen şartlara uygun 2 adet fotoğraf gönderin.Fotoğrafların yüzeyine elinizle dokunmamaya hassasiyet gösterin.Fotoğrafların arkasına adinizi yazmayı unutmayın .Yumuşak kalem kullanmanız tavsiye edilir.