Green Card (Yeşil Kart) Nedir ?

Green Card, Amerika Birleşik Devletleri’nde süresiz oturma ve çalışma izni sağlayan göçmen vizesidir.

 

Amerika Birleşik Devletleri, her sene rastgele yapılan bir çekiliş ile 55,000 kişiye göçmen vizesi (Green Card-Yeşil Kart) verir. Bu çekilişe dünyanın dört bir yanından başvurular yapılır. Ancak bu çekilişe Amerika’ya hiç göç vermeyen veya az göç veren ülkelerin vatandaşları katılabilir. Türkiye Amerika’ya az göç veren ülkeler arasında olduğundan, Türk vatandaşları bu çekilişe katılabilirler. Çekilişe katılan ülkelere belirli bir kota uygulanır. Geçen sene yapılan çekilişte Türkiye’den 2343 kişi Green Card verilmek üzere seçilmiştir.

Çekilişte herkes eşit şansa sahiptir. Green Card Başvuru Şartlarına uygun olarak yapılan bütün başvurular bilgisayara aktarılmakta ve bilgisayarla yapılan rast gele bir çekilişle talihliler belirlenmektedir.

 

Green Card başvurularında başvuruların eksiksiz ve hatasız bir şekilde ve zamanında yapılması çok önemlidir. Her sene, binlerce başvuru sahibi, eksik ve hatalı başvuru yaptığı için çekilişe bile katılmadan elenmektedir. Amerikan Hükümeti geçen sene yapılan çekilişte 2.9 milyon kişinin hatalı başvuru sebebi ile çekilişe katılmadan elendiğini bildirmiştir. Bu sayı yapılan başvuruların %30 una tekabül etmektedir.