Bu programa neden katılınmalı?

 

Work and Travel Programına katılma sebepleriniz o kadar fazla ki sırasıyla hepsinin üstünde tek tek duralım.

*VİZYON KAZANMAK: Hayatta duruşunuz çok önemli. Şu andaki durumunuz bundan 5 sene sonraki durumunuz ve daha ileriki yıllardaki hedef ve kariyeriniz. Yurt dışında bulunmanız vizyon kazanmanız adına, değişik kültürlerle tanışmanız, değişik milletlerden arkadaşlar edinmeniz, değişik tatlar tatmanız kısacası hayata bakışınızı değiştirmesi adına oldukça gerekli bir durumdur. Uluslararası bir deneyim kazanacaksınız ve bunu dünyanın kalbi olan Amerika’da edineceksiniz.

*İNGİLİZCE YETERLİLİK: Bu programa katılma sebepleri arasında öğrencilerinde özellikle üstünde durdukları konulardan biridir dil edinimi. Ülkemizde yıllardır İngilizce öğrenmekteyiz. Fakat özellikle konuşma hususunda sıkıntı yaşamaktayız. Dil konuşulduğu yerde öğrenilir. Dil öğrenimi 4 öğeden oluşmaktadır: dinleme, konuşma, okuma ve yazma. Konuşma öğesini gerçekleştirebilmenin en ekonomik yolu olan Work and Travel (Wat) programı sayesinde dil becerinizin gelişimine kendiniz bile inanamayacaksınız. İlk başta kendinize ne kadar güvenirseniz güvenin ya da İngilizce bilginiz ne kadar iyi olursa olsun günlük İngilizce hususunda elbette zorlanacaksınız fakat bu geçici bir durum zaman içersinde duyarak ve duyduğunuzu anlayarak siz de çok rahat bir biçimde konuşmaya başlayacaksınız böylece çekingenliğinizi üstünüzden atarak ülkenize kendinden emin dil yeterliliğini sağlamış birisi olarak döneceksiniz.

*PARA KAZANMAK: En düşük maaşla bile çalışsanız ayda 900-1500 USD arasında para kazanma şansınız mevcuttur. Bu ücretle şahsi masraflarınızı ve programa harcadığınız ücreti rahat bir biçimde çıkarabilirsiniz. Elbette para kazanmak tamamen size bağlı bir durum. Rahat olmanız para kazanmanız hususunda size artılar kazandıracaktır. Kaygılarınızın olmasını anlayabilirim ama şunu unutmayınız ne kadar kafanız rahat olursa o kadar huzurlu olursunuz. Para kazanmak programın öncelikli hedefi olmamalıdır sizin için.

*EĞİTİM HAYATINIZA ŞEKİL VERMEK: Work and Travel programı ile Amerika’da bulunduğunuz süre içersinde belki de Amerika da eğitim almak ve yaşamak size keyif verecektir. Belki de eğitiminize burada devam etmek isteyeceksiniz. Yatay geçişle bölümünüze Amerika’da ki bir üniversite de devam edebilirsiniz. Bulunduğunuz eyalette üniversitelerdeki hocalarla görüşüp ülkenize döndükten sonra tekrar başvuru yapabilir ve vize alarak eğitiminize orada devam edebilirsiniz.

*KENDİ AYAKLARINIZIN ÜSTÜNDE DURMAK: Daha önce de bahsettiğimiz gibi kendi başınıza bir şeyler gerçekleştirmenizin keyfini çıkaracaksınız. Şu güne kadar hep ailelerinizin korumacı kanatları altında ekmek elden su gölden yaşarken bir anda parasını kendi kazanan yaşam masraflarını üstlenen bir birey haline geliveriyorsunuz. Bu değişim sizde ciddi sıkıntılar yaratacağı gibi özgüven hususunda artılar sağlayacaktır. Kendi kararlarınızı alabilmenizin keyfini yaşarken Work and Travel programına katılmakla ne kadar doğru bir tercih yaptığınızı anlayacaksınız.

*DEĞİŞİK KÜLTÜRLERDEN DOSTLAR EDİNECEKSİNİZ: Bulunduğunuz süre içersinde belki de uzun soluklu yaşanacak değişik milletlerden gelmiş öğrenciler ile aranızda dostluklar belirecek. O kişilerin olaylara bakış açıları hakkında fikir edineceksiniz. Ülkemizi temsilen orada bulunduğunuz için bir kültür temsilcisi olacaksınız ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek adına elinizden gelen gayreti göstereceksiniz. Ülkemize bu arkadaşlarınızı davet edecek ,gerekirse siz de onların yanına ziyarete gideceksiniz.Üstünüze büyük bir sorumluluk yükleniyor ama gönüllü olarak bu sorumluluğu kaldıracağınıza inanıyoruz.

*İŞ DENEYİMİ KAZANMAK:Üniversite sona erdikten sonra gerekli donanım için bir sürü eklenti sunmak zorundasınız.Bilgisayar bilgisi ,İngilizce yeterliliği ,iş tecrübesi ,ehliyet vs gibi.Bu tür eklentileri üniversite bitiminde hazırlayıp sunmak için zaman kaybetmenize gerek yok çünkü okul bittikten sonra sizin derhal iş yaşamına atılmanız gerekiyor .İşte Work and Travel programı en azından bu seçeneklerden bir ya da ikisini daha üniversite öğrencisi iken edinmenize yardımcı oluyor.İlerde referans olarak sunabileceğiniz ciddi bir iş referansını öz geçmişinize sunmanıza ön ayak oluyor.

Sonuç olarak kendinizi tanımanız açısından ,kendiniz olmanız açısından bu program eşsizdir.Oldukça rahat yaşayacaksınız.Kimse sizinle ilgilenmeyecek herkes kendi yaşamından sorumlu çünkü.Oldukça hızlı bir yaşam süreceksiniz .Amerika da zaman çok hızlı akıyor kendinizi bu tempoya kaptırıp keyifli bir biçimde siz de bu tempoya ayak uyduracaksınız.O halde ne duruyorsunuz?