Work and Travel programı ne demektir?

 

Bu program Amerika Birleşik Devletlerinin yasal izni ile gerçekleştirilen dünyanın yüzü aşkın ülkesinde binlerce öğrencinin katıldığı bir kültürel değim programıdır. Geçen yaz tatilinde Amerikan Elçiliğinin verileri eşliğinde hazırlanan bilgi de 12000 nin üzerinde öğrencinin bu programa katıldığı tespit edilmiştir. Sizler de bu programa katılarak Amerika’da çalışabilir, yaz tatilinizi değerlendirebilir, İngilizcenizi geliştirebilir, kişisel bilgi ve becerilerinizi ilerletebilir, farklı kültürlerden gelmiş kişilerle tanışıp dostluklar kurabilir ve en önemlisi bir çok eyaleti gezip görebilirsiniz. Birinci amacınız para kazanmak olmamalıdır. Çalışma hayatı ve iş disiplini ile çalışma koşullarını yakından tanıyarak aynı zamanda para kazanıyor olacaksınız.

 

NET OLARAK “WORK AND TRAVEL” DERKEN ŞUNU ANLAMALIYIZ!

Bu programa katılan öğrencilerimize şunu açıkça belirtmek durumundayız Rüya gibi bir tatil sizi beklemiyor Amerika’da. Unutmayınız ki Türkiye’de de bir iş yaşamına dahil olduğunuzda belli bir disipline dahil olmak durumunda kalmışsınız demektir. Bu şartlar Amerika’da daha keskindir. Bizler gitmeyi düşünen bütün arkadaşlarımıza doğru bilgileri aktarmakla yükümlüyüz. İlk başta da dediğimiz gibi Rüya gibi bir tatile gitmiyorsunuz, turistik bir geziye katılmıyorsunuz, Hayatı tamamen tek başınıza öğrenmeye, ayakta kalmaya gidiyorsunuz. Özgüveninizin tavan yaptığını döndükten sonra kendiniz de göreceksiniz. Üstelik öncelikli amacınız eğer para kazanmak ise gitmenizi önermiyoruz. Çünkü bu programın asıl amacı kültürel değişimdir ve yaz tatilinizi ara işlerde çalışarak geçirmektir. Bunu yaparken de para almaktır. Fakat kazanacağınız para bazı şartlara göre değişiklik gösterir. Örneğin sizin dil beceriniz, kişisel girişkenliğiniz ve iletişim beceriniz, işverenle olan ilişkiniz, Amerika’da ki genel ekonomik durum (Örneğin bu yıl öğrencilerimizin birçoğu fazla para kazanamadı bunun sebebi ise Amerika’da bu sene yaşanan Mortgage kredisi sebebi ile yaşanan ciddi ekonomik krizdir) gibi. Ayrıca para kazanmak adına kendinizi strese sokmak geçireceğiniz güzel günleri bir kabus haline getirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Sadece şunu bilin en kötü şartlarda bile programa yatırmış olduğunuz ücreti çıkarabilirsiniz ayrıca diyelim ki gerçekten para kazanamıyorsunuz o zaman kendinizi sıkmaya lüzum yok geri dönersiniz. Amacınız para kazanmak ise Amerika’ya kadar gitmenize lüzum yok sahil kenarında çalışabilir, para kazanabilir üstelik bunu yaparken hem kendi ülkenizden binlerce kilometre uzağa gitmemiş olursunuz hem de dilinizi ülkemize gelen turistler yardımı ile geliştirmiş olursunuz. Bir kez daha tekrarlamak istiyoruz ki;öncelikli amacınız para kazanmak olmamalıdır.

Work and Travel programına katılan öğrencilerimizin bize aktardıkları izlenimleri doğrultusunda şunu öğrendik bu program gerçek yaşamın bir yansıması. Ne kadar kötü ve talihsiz olaylarla karşılaşırsa karşılaşsın bir öğrencinin yaşamı boyunca asla unutamayacağı bir izlenim olarak yer eden bir durumdur Work and Travel. Elbette başınıza ters durumlar gelebilir. İşvereninizle, çalışma arkadaşlarınızla, genel koordinatörünüzle, işinizle aldığınız ücretle ya da çalışma saatlerinizle ilgili ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu tip sorunları öncelikle kendi başınıza çözmeyi ilke edinmelisiniz. Eğer çok ciddi bir sıkıntı söz konusu ise o zaman biz sizin yanınızdayız. İş yerinizde güvenlikle ilgili bir sorunla karşılaşmazsınız. Emin ellerdesiniz bunu unutmayın.

İş yaşamı zordur. Bu dünyanın her yerinde bu şekildedir. Ama yurt dışında kurallar kesin ve iş disiplini vardır. İkinci bir şans yoktur. Örneğin işe geç kalmanın telafisi yoktur. Mazeret kabul edilmez. Mesai saatleri içersinde işverenin kurallarına uymanız beklenir. Çünkü sizler yurtdışından gelmiş misafir öğrenciler değil, çalışansınız. Bu sebeple belirlenen kurallara uymakla yükümlüsünüzdür. İşvereninizle iyi geçinmenizi öneririz. Elbette ki işvereninizin de size karşı sorumlulukları vardır ama işinizi değiştirmek istediğiniz de işvereninizle olan iyi ilişkilerinize ihtiyacınız olacaktır. İşvereninizin imzası olmadan iş değişikliği yapamazsınız. Eğer daha önceden küçükte olsa bir iş deneyimi yaşamış iseniz o zaman şanslısınız. İş yaşamının ne denli zor olduğunu zaten biliyorsunuz. Çok fazla zorluk yaşamayacaksınız demektir. Yabancı ülkelerin çoğunda üniversite öğrencileri harçlıklarını çıkarabilmek için  part –time işlerde çalışırlar. Amaç kendi ayakları üstünde kalabilmektir. Bu durum bizim ülkemizde çok yaygın olmadığı için bizim öğrencilerimiz genel olarak ilk gittikleri zaman memnuniyetsizlik yaşamaktadırlar. Bu geçici bir durumdur ve umutsuzluğa düşmeyin, pes etmeyin. Şunu aklınızdan çıkarmayınız eğer bir işi bir kişi yapmış ise bu yapılabilir bir durumdur. Her sene binlerce öğrenci bu programa katılmaktadır ve her öğrenci belli bir edinimle geri dönmektedir. Bu edinim illa ki para kazanma anlamında değil hayata hazırlanma ve gerçek yaşamın iş yaşamının ne denli zor olduğunu anlayabilmeniz açısından kaçırılmaması gereken bir deneyimdir.